Uvođenje nužnih epidemioloških mjera za područje Primorsko-goranske županije

Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske donio je Odluku o uvođenju nužnih epidemioloških mjera za područje Primorsko-goranske županije. Odluka je donesena na prijedlog županijskog Stožera civilne zaštite. Nužne mjere su:

Obveza pravilnog korištenja maski za lice ili medicinskih maski u svim javnim zatvorenim prostorima (trgovine, pošte, banke, zdravstvene ustanove, ljekarne, crkve i sl.) te u javnom prijevozu osim u slučajevima propisanih ili očekivanih izuzeća.

Na javnim događanjima, manifestacijama i okupljanjima u zatvorenim prostorima može biti prisutno najviše 500 osoba, a na otvorenom 1000 osoba. Iznimno od ovog ograničenja, dopušteno je organiziranje javnih događanja, manifestacija i okupljanja s većim brojem osoba ako se za svakog sudionika može osigurati sjedeće mjesto uz minimalni razmak od 2 metra, napravi pisani plan odvijanja događanja, manifestacije ili okupljanja, uspostavi redarska služba i imenuje odgovorna osoba te dobije odobrenje teritorijalno nadležne službe civilne zaštite.

Na svim privatnim okupljanjima i svečanostima (vjenčanja i svadbene svečanosti, sahrane, rođendanske proslave i sl.) može biti najviše 50 osoba.

Preporuka osobama starije životne dobi i rizičnim skupinama da ne koriste javni gradski i prigradski prijevoz u vremenu od 06:00 do 08:30 sati, osim u opravdanim razlozima.

Preporuka poslodavcima da organiziraju rad od kuće gdje je to moguće.

Preporuka poslodavcima da potiču nošenje maski za lice ili medicinskih maski na radnom mjestu kad je to moguće i epidemiološki opravdano.

Preporuka poslodavcima kod kojih se obavlja rad u zatvorenom prostoru da osiguraju uvjete za održavanja fizičke distance od 2 metra u svim smjerovima kad je to moguće.

Odluka stupa na snagu u ponedjeljak 5. listopada 2020. godine.