Kuća halubajskega zvončara - Javni poziv Općine Viškovo za prikupljanje starih fotografija, predmeta ili video snimaka

Općina Viškovo, točnije područje Halubja, područje je rasprostranjene osebujne tradicije – godišnjeg pokladnog ophoda zvončara, sačuvanog do današnjih dana.

Upravo zbog svojih posebnosti i atraktivnosti, ''Godišnji pokladni ophod zvončari s područja Kastavštine'' na UNESCO-vom je popisu nematerijalne kulturne baštine svijeta ustanovljenom Konvencijom o zaštiti nematerijalne kulturne baštine u 2003. godini. 2007. godine Ministarstvo kulture Republike Hrvatske proglasilo ih je nematerijalnim kulturnim dobrom od značaja za Republiku Hrvatsku te su upisani i u Registar kulturnih dobara Hrvatske.

Općina Viškovo, uvažavajući i vrednujući tradiciju koju baštini te u želji da se ista očuva, zaštiti i znanstveno vrednuje pokrenula je projekt izgradnje Kuće Halubajskega zvončara koja je planirana kao objekt koji će djelovati kao ustanova, odnosno centar za posjetitelje čiji su ciljevi očuvanje i popularizacija kulturne baštine i tradicije življenja Hrvatskog primorja i Halubajštine, a osobito tradicije zvončara, te razvoj atraktivne ponude kulturnog turizma kroz realizaciju projekta. Bit će to i mjesto okupljanja i integracije lokalne zajednice kroz osmišljavanje brojnih kulturnih programa.

Ovim Javnim pozivom sakupljaju se fotografije, predmeti ili video snimke iz minulih vremena kako bi se isti valorizirali i sistematizirali od strane Općine Viškove, te kasnije i Ustanove ''Kuća halubajskega zvončara''.

Prikupljeni materijali upotrijebiti će se jednim dijelom u stalnom postavu Kuće kao i za potrebe povremenih tematskih izložbi ili će se pohraniti, a s ciljem da se sve naprijed navedeno trajno očuva, te postane lijepa i vrijedna ostavština budućim naraštajima.

Pozivamo sve zainteresirane građane, koji posjeduju i žele sa širom javnošću podijeliti predmete (etnografske predmete kojima se prezentira kako se živjelo, te etnografske predmete vezene za tradiciju zvončara - stare maske, zvona, mačuke-bačuke, odjeća, koža…), fotografije ili video snimke, odnosno ustupiti ih na korištenje Općini Viškovo i Ustanovi ''Kuća halubajskega zvončara'', da se odazovu na ovaj javni poziv putem obrasca koji se nalazi u prilogu, a koji će dostaviti na e-mail adrese: pisarnica@opcina-viskovo.hr ili mirela.habek@opcina-viskovo.hr

Fotografije će Vam nakon skeniranja i daljnje obrade biti vraćene.

Stoga, pronađite svoje stare predmete, crno-bijele ili u boji fotografije i video snimke, te podijelite ovaj poziv s onima za koje mislite da posjeduju zanimljive izložbene i povijesne materijale.

Ukoliko su Vam poznati podaci poput lokacije, imena ljudi na slici, događaja i slično, zabilježiti ćemo ih, a u samom postavu navesti ime osobe koja je ustupila predmet, fotografiju ili video snimak.

S vlasnicima odabranih predmeta sklopiti će se Ugovor o donaciji kojim će se definirati svi uvjeti korištenja istih, a s vlasnicima odabranih fotografija ili video snimaka Ugovor o suglasnosti korištenja dokumentarističkih materijala.

Javni poziv bit će otvoren do ponedjeljka, 16. siječnja 2023. godine.

OBRAZAC ZA ODAZIV NA JAVNI POZIV

Unaprijed Vam zahvaljujemo!