Počela gradnja sustava odvodnje otpadnih voda i vodovoda

U sklopu 1,76 milijardi kn (bez PDV-a) vrijednog EU projekta „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka“ počeli su prvi iz grupe radova „Proširenje Viškovo“ koji obuhvaćaju gradnju sustava odvodnje otpadnih voda i vodovoda. Predviđeni rok izvođenja radova je dvije godine, od travnja 2022. godine do svibnja 2024. godine.

Prvi radovi će se izvoditi u sklopu naselja Marinići. Za početak, obuhvatit će izgradnju sanitarnog kolektora u duljini od oko 2350 m, a započet će u Ulici Marinići kod Radne zone Marinići K-1 te u Ulicama Blažići i Juraši uz Radnu zonu Marinići K-1. Za vrijeme izvođenja radova u ulici Marinići kod Radne zone Marinići K-1 promet će se regulirati semaforima. Za vrijeme izvođenja radova u ulicama uz Radnu zonu (Juraši i Blažići) promet će biti obustavljen za sva vozila. Za potrebe kretanja lokalnog stanovništva i vozila gradilišta ulica u Jurašima pretvorit će se iz jednosmjerne u slijepu dvosmjernu.

Nakon radova u naselju Marinići, uslijedit će radovi na izgradnji sanitarnog kolektora i vodovoda u ulicama Plasi, Lučinići i Straža kao i crpne stanice u ulici Straža, a odvijat će se u razdoblju od travnja do rujna 2022. godine:

• gradnja 95 m kanalizacije, crpne stanice i 103 m vodovoda u ulici Straža
  • gradnja i rekonstrukcija 1350 m kanalizacije i 1000 m vodovoda gradskog područja Pehlin-Marinići / Zona P-4
  • gradnja 155 m kanalizacije i 180 m vodovoda u Ulicama Straža i Baretićevo (dio prometnice u nadležnosti Općine Viškovo). Predviđena je i gradnja crpne stanice, ali ona će se izvoditi na području grada Rijeke.

Kako bi se izbjegla prometna zagušenja i umanjio učinak na svakodnevni život i kretanje lokalnog stanovništva, radovi u navedenim ulicama neće se izvoditi istovremeno:

• za vrijeme izvođenja radova u ulici Plasi ta će se jednosmjerna ulica pretvoriti u dvosmjernu slijepu ulicu, a obilazni prometni pravac bit će kroz Ulicu Straža
  • za vrijeme izvođenja radova u Ulici Straža, obilazni prometni pravac bit će kroz ulicu Plasi
  • za vrijeme izvođenja radova u ulici Lučinići, obilazni prometni pravac bit će kroz Baretićevu ulicu.

Radovi u općini Viškovo izvodit će se na cijelom području Marinića (u naseljima: Bezjaki, Trampov breg, Mučići, Marinići, Blažići, Petrci, Stupari, Lučinići, Straža) i Viškovo do Vozišća (u naseljima: Furićevo, Gornji Jugi, Vozišće, Široli, Viškovo, Juraši) te u Mladenićima (u naseljima: Mladenići, Trtni, Bujki, Brtuni, Biškupi). Uz izgradnju sustava odvodnje na trasi glavne ceste, kroz Mariniće i Viškovo te u uskim ulicama izvršit će se i rekonstrukcija javnog vodovoda u duljini od 18,8 km.

„Proširenje Viškovo“ predstavlja jednu od komponenti radova u sklopu EU projekta „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka“, a odnosi se na prikupljanje i odvodnju sanitarnih otpadnih voda s područja općine Viškovo i grada Rijeke. U tu svrhu predviđena je gradnja 35,7 km gravitacijskih kolektora, 28 kanalizacijskih crpnih stanica s pripadajućim 3,2 km dugačkim tlačnim cjevovodima te rekonstrukcija javnog vodovoda u duljini od 18,8 km. Veći dio prikupljene fekalne otpadne vode s područja općine Viškovo odvodit će se Pehlinskom cestom kroz transportni kolektor koji će se izgraditi u gradu Rijeci.

Izvođač radova je GODINA GRADBENIŠTVO IN DRUGE STORITVE d.o.o., dok je pružatelj usluge nadzora nad gradnjom zajednica izvršitelja: INSTITUT IGH d.d., EPTISA ADRIA d.o.o., FLUM-ING d.o.o. i PROJEKT d.d. Nova Gorica.