Općina Viškovo u još jednom EU projektu

U Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja župan Zlatko Komadina s gradonačelnicima Gradova Kastva i Opatije, Matejom Mostarcem i Ivom Dujmićem te načelnicama i načelnikom Općina Čavle, Viškovo i Matulji, Ivanom Cvitan Polić, Sanjom Udović i Mario Ćikovićem potpisao je Sporazum o suradnji na projektu „JOINT SECAP – Zajedničke strategije prilagodbe klimatskim promjenama u obalnim područjima“. Riječ je o EU projektu koji se provodi u okviru Interreg Programa prekogranične suradnje Italija- Hrvatska 2014.-2020. Cilj projekta je povećanje znanja i kapaciteta javnih vlasti na lokalnoj i regionalnoj razini u području prilagodbe klimatskim promjenama u obalnim područjima. Rezultat suradnje bit će Zajednički akcijski plan energetski održivog razvitka i klimatskih promjena koji će na osnovi prikupljenih podataka o zatečenom stanju identificirati i pružiti odrednice za provedbu projekata i mjera energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije te prilagodbe učincima klimatskih promjena na razini uključenih jedinica lokalne samouprave, a što će rezultirati smanjenjem emisije CO2 za više od 40% do 2030. godine. Primorsko-goranska županija bit će koordinator provedbe aktivnosti, a putem Regionalne energetske agencije Kvarner osigurana je tehnička i stručna podrška u postupku izrade Zajedničkog SECAP-a. Jedinice lokalne samouprave će za potrebe izrade Zajedničkog SECAP-a prikupljati i dostavljati potrebne podatke Županiji i REA-i Kvarner. U projektu uz PGŽ sudjeluje 8 partnera iz Hrvatske i Italije, među kojima su ustanove visokog obrazovanja, jedinice lokalne i regionalne samouprave, energetske agencije i organizacije civilnog društva. Vodeći partner na projektu je Sveučilište u Camerinu.