Odluka o nužnim epidemiološkim mjerama kojima se ograničavaju okupljanja i uvode druge nužne epidemiološke mjere i preporuke

Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske donio je Odluku o nužnim epidemiološkim mjerama kojima se ograničavaju okupljanja i uvode druge nužne epidemiološke mjere i preporuke radi sprječavanja prijenosa bolesti COVID -19 putem okupljanja.

Uvodi se stroga mjera fizičkog distanciranja i nalaže izbjegavanje bliskog osobnog kontakta u razmaku od najmanje 2 metra u zatvorenom i 1.5 metar na otvorenom prostoru.

Nužne mjere su:

• Zabrana održavanja svih javnih događanja i okupljanja na kojima je više od 50 osoba na istom mjestu.
  • Na svadbenim svečanostima može biti prisutno najviše 30 osoba
  • Na pogrebima, posljednjim ispraćajima, polaganjima urni može biti prisutno najviše 30 osoba
  • Na ostalim privatnim svečanostima može biti prisutno najviše 15 osoba
  • Sportska natjecanja mogu se održavati samo bez gledatelja
  • Javna događanja te okupljanja i svečanosti svih vrsta mogu trajati najdulje do 22:00 sata osim svadbenih svečanosti koje mogu trajati najdulje do 00:00 sati
  • Okupljanja i svečanosti koje se održavaju u ugostiteljskim objektima mogu trajati najdulje do kraja radnog vremena tog ugostiteljskog objekta utvrđenog odlukom Stožera civilne zaštite RH kojom se privremeno uređuje rad i ograničava radno vrijeme ugostiteljskih objekata i drugih pružatelja ugostiteljskih usluga.
  • Obveza dostavljanja obavijesti o održavanju javnog događanja, okupljanja i svečanosti na kojima se očekuje dolazak više od 30 osoba nadležnoj službi civilne zaštite Ravnateljstva civilne zaštite. Obavijest se dostavlja putem elektroničke pošte županijskog centra 112 rijeka112@civilna-zaštita.hr  najkasnije 48 sati prije održavanja javnog događanja ili okupljanja, a obavezno sadrži: svrhu, mjesto, dan i vrijeme održavanja te podatke o kontakt osobi te navod o očekivanom broju sudionika.
  • Obveza vođenja pisane evidencije sudionika na svim javnim događanjima, okupljanjima i svečanostima na kojima je prisutno više od 15 osoba
  • Zabrana prodaje alkoholnih pića u vremenu od 00:00 do 06:00 sati
  • Obvezno korištenje maski za lice ili medicinskih maski na otvorenom prostoru kada nije moguće održavati fizičku distancu od najmanje 1,5 metara
  • Obvezno korištenje maski za lice ili medicinskih maski prilikom ulaska ili boravka na grobljima.

Cjeloviti tekst odluke koja uključuje i neke iznimke te niz preporuka poslodavcima dostupan je OVDJE.

Kontakti elektroničke pošte županijskih centara 112 dostupni su OVDJE

Kontrolu provedbe Odluke provodit će službenici Ravnateljstva civilne zaštite, inspektori Državnog inspektorata, policijski službenici te stožeri civilne zaštite.

Odluka stupa na snagu 27. listopada 2020. godine.